Note: Visitors from certain countries might see in-text advertising(underlind words in posts) or pop-under ads.
It is only shown to unregistered visitors or members that haven't made any posts. So you can easily get rid of it.

World-Of-Satellite

Lajme te reja

Albania

Reply
  #21  
Old 22-08-2016, 16:32 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
nik74 nik74 is offline
Senior Member
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 2,365
Thanks: 2,593
Thanked 4,171 Times in 1,712 Posts
Country: Country Flag
Default

Po nje pakete te sajen ne Satelit nuke munde ta kete TVSH.si eshte dhe TIVUSAT ketu ne itali Ndoshta per ti mbuluar dhe ato zona ku nuk arrine sinjali tokesor.Do ishte diēka e mire dhe per ne emigrantet. Mund te shikonim te gjitha kanalet e RTSH!!!!!
Reply With Quote
  #22  
Old 01-09-2016, 13:02 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
nik74 nik74 is offline
Senior Member
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 2,365
Thanks: 2,593
Thanked 4,171 Times in 1,712 Posts
Country: Country Flag
Default

Trasmetuesi publik i Kosoves.RTK .Tani ne satelit me 3 kanale nė Eutelsat 16E.Nė frekuencat 11304 H 30000 nė S2 dhe free pėr momentin.RTK 1,3 Janė nė gjuhėn shqip .RTK 2 nė gjuhėn serbe
Reply With Quote
  #23  
Old 07-09-2016, 21:26 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
balili balili is offline
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Land of Eagles
Posts: 246
Thanks: 4
Thanked 67 Times in 51 Posts
Country: Country Flag
Default Digitalb siguron tė drejtėn e Premier League

Platforma ​DIGITALB ka siguruar ekskluzivitetin e kampionatit tė futbollit anglez “Premier League”

Pėr 3 sezonet e ardhshme, nė platformėn tokėsore dhe satelitore, abonentėt e paketės Super Sport do tė ndjekin ēdo javė 2 supersfida tė kėtij kampionati.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to balili For This Useful Post:
vlonjati2008 (08-04-2017)
  #24  
Old 09-02-2017, 23:07 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
balili balili is offline
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Land of Eagles
Posts: 246
Thanks: 4
Thanked 67 Times in 51 Posts
Country: Country Flag
Default

Eutelsat 16est
Tring International HD--free
11426 V
DVB-S2/8PSK
MPEG-4 27500 5/6
Reply With Quote
  #25  
Old 08-04-2017, 10:40 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

RTSH: Deri nė fund tė verės 2017, transmetimet tėrėsisht digjitale

Ligji i miratuar nga kuvendi me 30 mars tė kėtij viti “Pėr lirimin e Frekuencave tė Dixhital-Dividentit”, parashikon mbulimin e pjesshėm tė kostove shtesė tė kalimit nga analog nė numerik tė transmetimeve televizive operatorėve ekzistues analogė lokalė/rajonalė, operatorėve me eksperiencė nė transmetimet numerike si dhe operatorėve privatė historikė kombėtarė.
Drejtori i Pėrgjithshėm i Radio Televizionit Shqiptar Z. Thoma Gellēi, ka bėrė me dije ecurinė e deritanishme tė tė gjithė procesit: “Ne tashmė kemi filluar transmetimet dixhitale duke transmetuar 8 kanale tė reja si edhe kanė filluar transmetimet nė muksin e dyte nė rrethin e Tiranės. Gjithashtu ne kemi filluar transmetimet edhe nė alotmentin e Fierit, Beratit, Lezhės, Korēė, nė Vlorė sė shpejti, nė Kukės, Dibėr. 95% e popullsisė do tė mbullohet me njė sinjal tė mirė, tė pastėr. RTSH ėshtė i pėrgatitur me strukturėn e nevojshme pėr ti pritur operatorėt lokalė nė kėto alotmente” tha z. Gėllēi. Vėshtirėsitė nuk mungojnė, ka theksuar Z.Gėllēi, por pėr secilėn prej tyre ėshtė parashikuar mėnyra se si do tė menaxhohen duke nisur qė nga shpėrndarja e dekoderave e deri tek problemet e sigurisė e investimeve: “Ėshtė problemi i marrėsave televizivė qė njė pjesė e tyre nuk janė tė pėrgatitur pėr marrjen e sinjalit DVB T2.

Njė ndihmė tė madhe ka dhėnė qeveria shqiptare duke financuar rreth 10% tė gjithė marrėsave shqiptarė pėr familjet nė nevojė duke ju shpėrndarė dekodera. Televizioni publik ėshtė nė pėrpunim tė shumė skenareve qoftė me investimet tona qoftė me pėrkrahjen shtetėrore qoftė me bashkėpunimin me operatorėt privatė apo me bashkitė. Kjo ėshtė njė barrė shumė e madhe pėr RTSH. Rreth 90% e tarifės sė aparatit televiziv sot nuk kalon pėr atė tė cilėn qytetarėt paguajnė domethėnė pėr programet por kalon pėr transmetimet.Jemi nė njė situatė tepėr kritike, pėr ruajtjen e kėtyre objekteve” tha mė tej z. Gėllēi.
Ministrja Harito nė pėrgjigjje tė shqetėsimeve tė operatorėve lidhur me teknologjinė e re ka theksuar: “Tė gjitha vendimet merren me teknologjinė e fundit. Teknologjia DVB T2 ju lejon ju tė gjithėve tė mbarteni sepse lejon shumė mė tepėr kanale. Ndryshon teknologjia do blihet njė aparaturė qė ka njė kosto relativisht tė ulėt”. Kreu i AMA-s Genti Sala, ka sqaruar pėrmbajtjen e ligjit lidhur me subvensionimin e operatorėve pėr kalimin e transmetimeve:”Marrėveshja qė kemi bėrė ne mė RTSH ėshtė njė marrėveshje 1-vjeēare. Mbas njė viti do rishikohet do bėhet njė marrėveshje 3-vjeēare. Ky subvencionim pėr ktė ligj ėshtė pėr ktė vit qė jeni tė paqartė”. Ministrja Harito theksoi se me mbarimin e tė gjithė infrastruktures sė RTSH -sė, brenda veres sė kėtij viti do tė mbyllen transmetimet analoge dhe operatorėt duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr kėtė ndryshim.
Marre nga RTSH
Reply With Quote
  #26  
Old 08-04-2017, 10:40 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

Tring hedh nė treg dekoderin e ri DVB-T2

Platforma digjitale Tring nė kuadėr tė procesit kombėtar tė digjitalizimit tė transmetimeve televizive ka hedhur nė treg dekoderin e ri DVB T2.
Kalimi i transmetimeve televizive analoge nė ato digjitale nė Shqipėri do tė pėrqafojė formatin e gjeneratės sė dytė dhe pėr tė ndjekur kanalet televizive free to air do tė jetė i nevojshėm njė dekoder me standartin DVB T2.

Pas Digitalb edhe operatori Tring ėshtė gati t’i ofrojė abonentėve aktual dhe tė rinj njė mundėsi mė shumė pėr t’u bėrė pjesė e tij me njė aparat tė ri DVB T2 HD, falė tė cilit teleshikuesit do tė kenė mundėsinė tė ndjekin tė gjithė kanalet e pakės si edhe kanalet kombėtar e lokal falas qė transmetojnė nė digjital tokėsor.
Aparati i ri do tė ofrohet me njė ēmim promocional sėbashku me kartėn smart dhe abonim pėr njė ēmim 8,900 LEKĖ.
Reply With Quote
  #27  
Old 17-06-2017, 18:29 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

RAI 4K

Satellite: HotBird 13B/13C/13D (13.0E)
Sistema: DVB-S2
Frequenza: 12.399 MHz
Polarizzazione: Orizzontale
SymbolRate: 27.500 KSymb/s
Inversione: Auto
FEC: 2/3
Modulazione: 8PSK
Roll-off: 0.35
Pilot: Auto
Reply With Quote
  #28  
Old 17-06-2017, 18:29 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

Sky dhe Perform Group sigurojnė tė drejtat pėr Champions League nė Gjermani

Pėr herė tė parė nė historinė e UEFA Champions League, tė gjitha lojėrat do tė shfaqen ekskluzivisht nė pay-TV nė Gjermani dhe Austri nga sezoni 2018/19 deri nė sezonin 2020/21.
Sky Deutschland siguroi tė drejtat televizive pėr tė gjitha platformat e shpėrndarjes dhe do tė vazhdojė tė transmetojė ndeshjet nėpėrmjet satelitit, kabllit, IPTV dhe web / mobile TV (Sky Go dhe Sky Ticket). Detajet financiare nuk u zbuluan. Sipas spekulimeve tė industrisė, Sky Deutschland dhe Perform Group do tė paguajnė njė shumė prej rreth 600 milionė euro pėr tė drejtat ekskluzive nė tre sezone. Me kalimin e kohės pėr fillimin e periudhės sė tė drejtave tė reja, tė dyja kompanitė duan tė shpallin detaje tė mėtejshme rreth marrėveshjes sė tyre.Perform Group me bazė Mbretėrinė e Bashkuar do tė transmetojė njė pėrzgjedhje tė lojrave nė portalin sportiv DAZN.
Reply With Quote
  #29  
Old 22-06-2017, 16:28 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

AMA zbulon listėn zyrtare LCN tė kanaleve digjitale. Pozicioni 4 dhe 5 nė short, Vizion Plus vendoset nė LCN 7 pas Klan Plus

Autoriteti i Mediave Audiovizive nė njė mbledhje tė bordit, ka miratuar numrin logjik tė kanaleve televizive shqiptare e njohur ndryshe si LCN (Logical Channel Number) nė vazhdimėsi tė procesit tė digjitalizimit.
LCN me shkurtim tė ri nė shqip si NPL, pėrcakton numrin se nė cilat kanale do tė pozicionohen televizionet shqiptare.Nė 3 numrat e parė tė LCN, ėshtė pozicionuar RTSH me tre kanalet e tij 2 nė formatin HD dhe njė nė SD. Ndėrkohė vendi i katėrt dhe i pestė mbetet ende vakant ku dy kanalet qė do tė pozicionohen janė Top Channel dhe Televizioni Klan, si kanale kombėtare. NLP i Top Channel dheTv Klan” do tė pėrcaktohen pas zhvillimit tė procedurės sė shortit tė parashikuar nė rregulloren “Pėr pėrcaktimin e kritereve dhe procedurave pėr renditjen e shėrbimeve audio dhe/ose audiovizive qė mbėshteten nė rrjete numerike”, miratuar me vendimin nr. 218, datė 12.10.2016 tė AMA-s, e ndryshuar.
Ndėrkohė pardoks ėshtė pozicionimi i Klan Plus, kanalit tė dytė tė paktes digjtiale tė Televizionit Klan nė vendin e gjashtė, ndėrkohė qė Vizion Plus i cili sė fundmi mori licensėn e operimit si TV kombėtar rradhitet i shtati. Ndėrkohė, qė duhej tė ishte e kundėrta, pasi ky i fundit ėshtė kanal me transmetim kryesor programi, ndėrkaq Klan Plus ėshtė kanal dytėsor.
Nė kanalet digjitale tokėsore qė do tė operojnė nė Shqipėri do tė jenė edhe ato Kosovare, pėrkatėsisht RTK (pjesė e paketės sė RTSH) me numrin 101, Klan Kosova numri 102, RTV 21 do tė pozicionohet nė numrin 103.
Kanalet NLP 401 – 433 do tė jenė pjesė e Digitalb si Pay TV, Kanalet 434 – 466 i pėrkasin Top Channel si Pay TV 467 – 499, kanalet ADTN si Pay TV, kanalet 501 – 533 pėr Vizion + Pay TV e njohur ndryshe si TRING. Kėtu shohim edhe njė abuzim tjetėr pėrsa i pėrket kanaleve Pay TV. Plot 98 Kanale do tė dedikohen pėr paketėn Digitalb, e cila edhe pse do tė ketė 33 kanale ligjėrisht, do tė transmetojė edhe nė kanalet e Top Channel dhe tė ADTN, kjo e fundit ėsht njė kompani e re dhe pothuajse inekzistente sa i pėrket tregut mediatik nė pronėsi tė Digitalb.
Kanali Agon Channel i cili tashmė konsiderohet “i vdekur” pasi nuk ka asnjė formė transmetimit tė tij vazhdon tė egzistojė nė kanalet e digjitalizimit, duke mos patur ende njė televizion i cili tė ketė blerė frekuencėn e tij tė transmetimit.
Reply With Quote
  #30  
Old 22-06-2017, 16:29 Translate from English to Italian Translate from English to French Translate from English to German Translate from English to Spanish Translate from English to Dutch Translate from English to Greek Translate from English to Portuguese Translate from English to Russian Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

AMA mė 3 korrik mbyll transmetimet analoge nė qarkun e Beratit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), nė zbatim tė ligjit nr. 97/2013 “Pėr mediat audiovizive nė Republikėn e Shqipėrisė”, i ndryshuar dhe Strategjisė pėr Kalimin nga Transmetimet Analoge nė Transmetimet Numerike, miratuar me Vendimin e Kėshillit tė Ministrave nr. 292, datė 02.05.2012, njofton se procesi i digjitalizimit tė transmetimeve audiovizive do tė vijojė nė qarkun e Beratit, datė 3 Korrik 2017. Ky ėshtė afati pėrfundimtar pėr mbylljen e transmetimeve analoge nė kėtė qark.
Pėr sa mė sipėr, AMA tėrheq vėmendjen pėr tė gjithė subjekteve audiovizivė qė ushtrojnė veprimtari televizive analoge nė qarkun e Beratit, nė marrjen e masave pėr tė mbėshtetur programin e tyre nė rrjetin numerik tė RTSH-sė, ose nė njėrin prej rrjeteve numerike kombėtare tė licencuara nga AMA.
Nga ana tjetėr, AMA kėrkon nga publiku i cili pėrfiton transmetimet televizive nėpėrmjet teknologjisė analoge, tė pajiset me marrės digjital (dekoderė tė tipit DVB-T2), pasi nė tė kundėrt, mbas datės 3 Korrik 2017, nuk do tė mund tė shohė mė transmetime televizive nė kėtė qark.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:49.


Powered by vBulletin
Copyright ©2006-2019 - Sat Universe