Svjetsko prvenstvo u nogometu - Južnoafrička Republika 2010. 19. je izdanje svjetskog nogometnog prvenstva koje će se od 11. lipnja do 11. srpnja 2010. održati u Južnoafričkoj Republici. Ovo će biti prvo svjetsko prvenstvo koje će se održati u nekoj afričkoj zemlji, te je time kontinent Australije jedini koji još nije bio domaćin svjetskoga prvenstva.
Na kvalifikacijama za prvenstvo sudjelovat će 126 zemalja iz 5 kontinentalnih federacija, dok će u samoj završici sudjelovati samo 32 zemlje. Format natjecanja ostat će nepromijenjen - faza po skupinama i faza izbacivanja. Odigrat će se ukupno 64 utakmice na 10 stadiona smještenih u 9 gradova.
Raspored utakmica Svjetskog nogometnog prvenstva 2010. u Južnoj Africi:
SKUPINA A
11. lipnja, Johannesburg: Južna Afrika - Meksiko (16.00)
11. lipnja, Cape Town: Urugvaj - Francuska (20.30)
16. lipnja, Tshwane/Pretoria: Južna Afrika - Urugvaj (20.30)
17. lipnja, Polokwane: Francuska - Meksiko (13.30)
22. lipnja, Rustenburg: Meksiko - Urugvaj (16.00)
22. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Francuska - Južna Afrika (16.00)
SKUPINA B
12. lipnja, Johannesburg: Argentina - Nigerija (13.30)
12. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Južna Koreja - Grčka (16.00)
17. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Grčka - Nigerija (16.00)
17. lipnja, Johannesburg: Argentina - Južna Koreja (20.30)
22. lipnja, Durban: Nigerija - Južna Koreja (20.30)
22. lipnja, Polokwane: Grčka - Argentina (20.30)
SKUPINA C
12. lipnja, Rustenburg: Engleska - SAD (20.30)
13. lipnja, Polokwane: Alžir - Slovenija (13.30)
18. lipnja, Johannesburg: Slovenija - SAD (16.00)
18. lipnja, Cape Town: Engleska - Alžir (20.30)
23. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Slovenija - Engleska (16.00)
23. lipnja, Tshwane/Pretoria: SAD - Alžir (16.00)
SKUPINA D
13. lipnja Durban: Njemačka - Australija (16.00)
13. lipnja Tshwane/Pretoria: Srbija - Gana (20.30)
18. lipnja Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Njemačka - Srbija (13.30)
19. lipnja Rustenburg: Gana - Australija (13.30)
23. lipnja Johannesburg: Gana - Njemačka (20.30)
23. lipnja Nelspruit: Australija - Srbija (20.30)
SKUPINA E
14. lipnja, Johannesburg: Nizozemska - Danska (13.30)
14. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Japan - Kamerun (16.00)
19. lipnja, Durban: Nizozemska - Japan (16.00)
19. lipnja, Tshwane/Pretoria: Kamerun - Danska (20.30)
24. lipnja, Rustenburg: Danska - Japan (20.30)
24. lipnja, Cape Town: Kamerun - Nizozemska (20.30)
SKUPINA F
14. lipnja Cape Town: Italija - Paragvaj (20.30)
15. lipnja Rustenburg: Novi Zeland - Slovačka (13.30)
20. lipnja Mangaung/Bloemfontein: Slovačka - Paragvaj (13.30)
20. lipnja Nelspruit: Italija - Novi Zeland (16.00)
24. lipnja Johannesburg: Slovačka - Italija (16.00)
24. lipnja Polokwane: Paragvaj - Novi Zeland (16.00)
SKUPINA G
15. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Obala Bjelokosti - Portugal (16.00)
15. lipnja, Johannesburg: Brazil - Sjeverna Koreja (20.30)
20. lipnja, Johannesburg: Brazil - Obala Bjelokosti (20.30)
21. lipnja, Cape Town: Portugal - Sjeverna Koreja (13.30)
25. lipnja, Durban: Portugal - Brazil (16.00)
25. lipnja, Nelspruit: Sjeverna Koreja - Obala Bjelokosti (16.00)
SKUPINA H
16. lipnja Nelspruit: Honduras - Čile (13.30)
16. lipnja Durban: Španjolska - Švicarska (16.00)
21. lipnja Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Čile - Švicarska (16.00)
21. lipnja Johannesburg: Španjolska - Honduras (20.30)
25. lipnja Tshwane/Pretoria: Čile - Španjolska (20.30)
25. lipnja Mangaung/Bloemfontein: Švicarska - Honduras (20.30)
OSMINA FINALA
26. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: 1A - 2B (16.00)
26. lipnja, Rustenburg: 1C - 2D (20.30)
27. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: 1D - 2C (16.00)
27. lipnja, Johannesburg: 1B - 2A (20.30)
28. lipnja, Durban: 1E - 2F (16.00)
28. lipnja, Johannesburg: 1G - 2H (20.30)
29. lipnja, Tshwane/Pretoria: 1F - 2E (16.00)
29. lipnja, Cape Town: 1H - 2G (20.30
ČETVRTFINALE
(C) 2. srpnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: 1E/2F - 1G/2H (16.00)
(A) 2. srpnja, Johannesburg: 1A/2B - 1C/2D (20.30)
(B) 3. srpnja, Cape Town: 1B/2A - 1D/2C (16.00)
(D) 3. srpnja, Johannesburg: 1F/2E - 1H/2G (20.30)
POLUFINALE
6. srpnja, Cape Town: A - C (20.30)
7. srpnja, Durban: B - D (20.30)
SUSRET ZA TREĆE MJESTO
10. srpnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth (20.30)
FINALE
11. srpnja, Johannesburg (20.30)
:thum:
Na kvalifikacijama za prvenstvo sudjelovat će 126 zemalja iz 5 kontinentalnih federacija, dok će u samoj završici sudjelovati samo 32 zemlje. Format natjecanja ostat će nepromijenjen - faza po skupinama i faza izbacivanja. Odigrat će se ukupno 64 utakmice na 10 stadiona smještenih u 9 gradova.
Raspored utakmica Svjetskog nogometnog prvenstva 2010. u Južnoj Africi:
SKUPINA A
11. lipnja, Johannesburg: Južna Afrika - Meksiko (16.00)
11. lipnja, Cape Town: Urugvaj - Francuska (20.30)
16. lipnja, Tshwane/Pretoria: Južna Afrika - Urugvaj (20.30)
17. lipnja, Polokwane: Francuska - Meksiko (13.30)
22. lipnja, Rustenburg: Meksiko - Urugvaj (16.00)
22. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Francuska - Južna Afrika (16.00)
SKUPINA B
12. lipnja, Johannesburg: Argentina - Nigerija (13.30)
12. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Južna Koreja - Grčka (16.00)
17. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Grčka - Nigerija (16.00)
17. lipnja, Johannesburg: Argentina - Južna Koreja (20.30)
22. lipnja, Durban: Nigerija - Južna Koreja (20.30)
22. lipnja, Polokwane: Grčka - Argentina (20.30)
SKUPINA C
12. lipnja, Rustenburg: Engleska - SAD (20.30)
13. lipnja, Polokwane: Alžir - Slovenija (13.30)
18. lipnja, Johannesburg: Slovenija - SAD (16.00)
18. lipnja, Cape Town: Engleska - Alžir (20.30)
23. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Slovenija - Engleska (16.00)
23. lipnja, Tshwane/Pretoria: SAD - Alžir (16.00)
SKUPINA D
13. lipnja Durban: Njemačka - Australija (16.00)
13. lipnja Tshwane/Pretoria: Srbija - Gana (20.30)
18. lipnja Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Njemačka - Srbija (13.30)
19. lipnja Rustenburg: Gana - Australija (13.30)
23. lipnja Johannesburg: Gana - Njemačka (20.30)
23. lipnja Nelspruit: Australija - Srbija (20.30)
SKUPINA E
14. lipnja, Johannesburg: Nizozemska - Danska (13.30)
14. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: Japan - Kamerun (16.00)
19. lipnja, Durban: Nizozemska - Japan (16.00)
19. lipnja, Tshwane/Pretoria: Kamerun - Danska (20.30)
24. lipnja, Rustenburg: Danska - Japan (20.30)
24. lipnja, Cape Town: Kamerun - Nizozemska (20.30)
SKUPINA F
14. lipnja Cape Town: Italija - Paragvaj (20.30)
15. lipnja Rustenburg: Novi Zeland - Slovačka (13.30)
20. lipnja Mangaung/Bloemfontein: Slovačka - Paragvaj (13.30)
20. lipnja Nelspruit: Italija - Novi Zeland (16.00)
24. lipnja Johannesburg: Slovačka - Italija (16.00)
24. lipnja Polokwane: Paragvaj - Novi Zeland (16.00)
SKUPINA G
15. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Obala Bjelokosti - Portugal (16.00)
15. lipnja, Johannesburg: Brazil - Sjeverna Koreja (20.30)
20. lipnja, Johannesburg: Brazil - Obala Bjelokosti (20.30)
21. lipnja, Cape Town: Portugal - Sjeverna Koreja (13.30)
25. lipnja, Durban: Portugal - Brazil (16.00)
25. lipnja, Nelspruit: Sjeverna Koreja - Obala Bjelokosti (16.00)
SKUPINA H
16. lipnja Nelspruit: Honduras - Čile (13.30)
16. lipnja Durban: Španjolska - Švicarska (16.00)
21. lipnja Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: Čile - Švicarska (16.00)
21. lipnja Johannesburg: Španjolska - Honduras (20.30)
25. lipnja Tshwane/Pretoria: Čile - Španjolska (20.30)
25. lipnja Mangaung/Bloemfontein: Švicarska - Honduras (20.30)
OSMINA FINALA
26. lipnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: 1A - 2B (16.00)
26. lipnja, Rustenburg: 1C - 2D (20.30)
27. lipnja, Mangaung/Bloemfontein: 1D - 2C (16.00)
27. lipnja, Johannesburg: 1B - 2A (20.30)
28. lipnja, Durban: 1E - 2F (16.00)
28. lipnja, Johannesburg: 1G - 2H (20.30)
29. lipnja, Tshwane/Pretoria: 1F - 2E (16.00)
29. lipnja, Cape Town: 1H - 2G (20.30
ČETVRTFINALE
(C) 2. srpnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth: 1E/2F - 1G/2H (16.00)
(A) 2. srpnja, Johannesburg: 1A/2B - 1C/2D (20.30)
(B) 3. srpnja, Cape Town: 1B/2A - 1D/2C (16.00)
(D) 3. srpnja, Johannesburg: 1F/2E - 1H/2G (20.30)
POLUFINALE
6. srpnja, Cape Town: A - C (20.30)
7. srpnja, Durban: B - D (20.30)
SUSRET ZA TREĆE MJESTO
10. srpnja, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth (20.30)
FINALE
11. srpnja, Johannesburg (20.30)
:thum: