De la 1 ianuarie 2012 ETNO TV va emite HD!

WinR

Senior Member
Messages
164
De la 1 ianuarie 2012 ETNO TV va emite HD! - acesta este mesajul mediatizat luni întregi de ETNO TV pe canalul propriu.

DjWKt.jpg
LIAF0.jpg


1 ianuarie a trecut de mult şi... nimic. M-am deranjat şi am trimis e-mailuri, am sunat la ei.... şi într-un final am reuşit să vorbesc cu un domn pe nume Ticuleanu Gelu Petru. Răspunsul care l-am primit de la dânsul este că ETNO TV emite HD pe Astra 4 12724 MHz polarizare verticala SR 3.333 MSps FEC 5/6 DVB-S QPSK MPEG 2

1feEl.jpg


Am încercat să-i explic că greşeşte, că aceea transmisie este SD la rezoluţie de 352x576 pixeli dar degeaba... Se pare că acel domn confundă transmisia High Definition cu transmisia Digitală sau FTA.
Cred că acest post este mai rău decât vechea garsoniera a lui Dan Diaconescu de unde emitea OTV înainte. Un post identic cu tarabele de mahala unde se vând CD/casete cu muzică populară în mirosul fumului de mici ce sfârâie pe grătar...


Pentru cei ce vor să se convingă singuri iată datele de contact ETNO TV:
Tel: 021.255.53.67
Web: www.etno.ro/contact.html
e-mail: [email protected]
 

bonou2

Senior Member
Messages
375
daca nu poti sa-l convingi atunci zapacestel :cool:
cam acesta este sloganul folosit pentru a aduna abonati :eek:
 

aerosv

Registered
Messages
1
Domnule Daniel Danciulescu (Utilizator WinR) va rog sa-mi stergeti datele personale postate pe un forum public.
 
Last edited:

WinR

Senior Member
Messages
164
Datele respective au fost luate de pe pagina oficială www.etno.ro/contact.html în luna ianuarie 2012 şi erau folosite la comunicarea oficială între ETNO TV şi terţe părţi. Faptul că între timp au intervenit schimbări nu ţin de mine sau acest forum, postul respectiv reflectând situaţia la respectiva dată (ianuarie 2012).

Pe de altă parte bine aţi venit în comunitatea noastră. Poate ne veţi ţine la curent mai de aproape cu situaţia tehnică la Etno TV (sper că sunteţi angajat în continuare la postul respectiv).


PS: Pentru ştergeri şi editări va trebuiţi să vă adresaţi administratorilor acestui site. Există un timp limită pentru editare care a expirat de mult.
 
Last edited:

mariuss

Senior Member
Messages
291
Parca au inceput sa emita pe 4.8 in MPEG4 eu nu-le receptionez dar curiozitatea intreaba,sunt transmise HD ?
 

WinR

Senior Member
Messages
164
Conform celor de la kingofsat.net transmisia este la o rezoluţie 1280x720 (deci nu e full HD).
Eu în RO cu antena de 90cm nu prind nimic pe aceea frecvenţă. Dacă cineva prinde poate ne lămureşte cu un screenshoot că întradevăr există imagine pe acel transponder. Posibil să facă doar teste sporadice momentan. Să fie oare 1 ian 2013 adevărata dată a lansării HD?

Poate că profeţia spaniolului se va adeverii în final: "aşteptaţi noutatea de pe 16 E şi veţi înţelege atunci".

q5ybF.jpg


Bg3Kh.jpg


cFuxn.jpg
 

bonou2

Senior Member
Messages
375
din spania aveti urmatorul raport de receptie al satelitului Astra 4A / SES-5 @ 4.8° East pentru urmatoarele frecvente
-12724 V DVB-S2/8PSK MPEG-4 3333 9/10
-12728 V DVB-S2/8PSK MPEG-4 1480 8/9
receptia sa realizat cu urmatoarul echipament
-antena offset ovala 135*120 cm
-lnb inverto ultra black
-receptoare clarke-tech 4100 hd plus,golden media uni-box2,tbs 6925 pc-card,azbox premium hd
mentionez ca am reusit sa receptionez in conditii bune semnal audio-video la etno-taraf-est tv cu acest echipament mai putin cu azbox premium hd (turner slab :mecry:)
am incercat si cu antena de 1m motorizata dar esec total nimic zero barat:mad:
priviti pozele de mai jos fara numar:D :thum:

DSCF3584.jpg


DSCF3589.jpg


DSCF3591.jpg


DSCF3593.jpg


DSCF3598.jpg


DSCF3599.jpg


DSCF3602.jpg


DSCF3605.jpg


rezolutia folosita de catre aceste canale tv este de 1280x720 asa imi indica placa tbs 6925 (data viitoare am sa pun si aceste poze limita este de 12 poze pe acest site)
 

mariuss

Senior Member
Messages
291
Salut bobou2,e ceva diferenta intre antena de 1 m si aia de 1.2 zic ca daca cu aia de un metru nu ai prins nimic si cu aialanta ai calitatea de 72% io zic ca e ceva,felicitari !
 

ASiX88796LF

Registered
Messages
30
Nu e de la FEC. FEC-ul sa schimbat pe 10 februarie.

eKlfRxr.jpg



Variază destul de mult semnalul la ei. Mie-mi mai mergea noaptea dar ziua deloc. Să vedem dacă sa stabilizat şi merge toată ziua.

Cu antenă de 0.9m, aproape de Lugoj, SNR 75%:

n4eZ1El.jpg
 

Alex99

Well Known Member
Messages
661
Au plecat de pe 4.8E

Etno TV HD (12724 V) left Astra 4A @ 4.8° East

Taraf TV HD (12724 V) left Astra 4A @ 4.8° East

Acum sunt doar pe 16E!
 
Top