Dreambox password ??

gangoja

Registered
Messages
107
YouTube - Di9italb Hd in CC">YouTube - Di9italb Hd in CC" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">

a punon ende! NUK E DI!

se ate nate me dhan mua test qasje mbrenda 1 ore...edhe u vertetova me syte e mi se ky sistem po funkisononte ne CC-cam.

prandej edhe e bera incizimin, qe kete qe e pash un, te shohin edhe te tjerit!


Nuk punojne me ne CCcam, shof qe e ke rregjistruar ne datn 6/12 dhe atehere e testuan shum vete ne CCcam, un e mora cik me vonese nje linje test dhe nuk i pash te punojne kanalet HD, qe atehere nuk kan punuar me ne CCcam !! Nje gje me beri pershtypje, kta tipat qe jepnin linjat nuk prisnin qe ti fshije vet linjat por futeshin ne aparat dhe i fshinin ata.....interesante :confused:!!! Un e kam Dm me password dhe mbrapa nje routeri, çudi..çudi !!
 
Last edited:

j.l.k.

Registered
Messages
21
Nje gje me beri pershtypje, kta tipat qe jepnin linjat nuk prisnin qe ti fshije vet linjat por futeshin ne aparat dhe i fshinin ata.....interesante :confused:!!! Un e kam Dm me password dhe mbrapa nje routeri, çudi..çudi !!

Shume e çuditshme kjo vertet... Une i kam provuar ne spiderbox ato linja por i kam fshire vete.

Do ishte shume interesante qe ato qe dijne me shume te flasin nese eshte rast i izoluar apo kete mund ta bejne payserver apo dikush tjeter.

Eshte e çuditshme sepse, mua personalisht por edhe te tjereve i intereson "privacy", dhe nqs kjo ndodh si mund te mbrohemi?

Ndoshta jam jashte teme por moderatoret mund ta vleresojne
 

fobo

Registered
Messages
118
kta tipat qe jepnin linjat nuk prisnin qe ti fshije vet linjat por futeshin ne aparat dhe i fshinin ata.....interesante :confused:!!! Un e kam Dm me password dhe mbrapa nje routeri, çudi..çudi !!

Po nuk ka mundsi tani o burr. Qe te hysh me telnet nga jashte te boxi nuk do duhet qe minimalisht te dish; IP qe ka mar routeri, te kesh bere forward porten 23 dhe ne fund passwordi boxit...
 
Last edited:

j.l.k.

Registered
Messages
21
Po nuk ka mundsi tani o burr. Qe te hysh me telnet nga jashte te boxi nuk do duhet qe minimalisht te dish; IP qe ka mar routeri, te kesh bere forward porten 23 dhe ne fund passwordi boxit...

Kot per prove riaktivizova linjat ne spiderbox per te verifikuar nese mund t'i fshijne...

Meqe kam edhe dm njeren nga linjat po e fus aty.

Por ajo qe eshte me e rendesishmja, a ka menyre qe te mbrohemi nga ato qe mund te hyjne ne paisjet tona
 

fobo

Registered
Messages
118
Them se nuk do te te fshihet :nana:
Nqs. passwordet e routerit dhe boxit i ke ndryshuar, boll i sigurte je...po kjo eshte teme e gjate pastaj
 

gangoja

Registered
Messages
107
Me duhet te sqaroj qe passin e dm nuk e kisha ndryshuar pasi kisha fut nje imazh te ri dhe e kisha harruar ta ndryshoja, edhe me DCC me lidhej me passin e meparshem, por porten 23 e 21 etj i kam te mbyllura, pastaj si mund te kontrolloj dikush routerin nga jasht?? Me falni nqs kam dal jasht teme por besoj eshte ceshtje sigurie dhe na intereson te gjitheve !!!
 

fobo

Registered
Messages
118
pastaj si mund te kontrolloj dikush routerin nga jasht??

Te kesh aktivizuar ti vet nga kopjutri jot 'remote managment', ta kesh regjistru te dydns per te pas nje adrese fikse per ta aksesuar. Pastaj eshte dhe passwordi...jane shume gjera, kshtu qe rri i qete pra.
 

gangoja

Registered
Messages
107
E zeme se passin e routerit e kam lene default,kam dhe nje adres ne dydnds, routeri mund te kontrollohet vetem nga lan i brendshem, apo jo???
 

juli13

Staff member
Administrator
Messages
10,198
Djema, nese dikush hyn ne kompiuterin tuaj atehere shume thjesht hyn edhe ne dreambox (nese keni password default).

Nje gje e mire qe mund te beni eshte te instaloni nje firewall.
 

fobo

Registered
Messages
118
E zeme se passin e routerit e kam lene default,kam dhe nje adres ne dydnds, routeri mund te kontrollohet vetem nga lan i brendshem, apo jo???

Te routeri i vjeter qe kam pasur, e komandoja dhe nga jashte, mjafton te aktivizoja opsionin 'remote managmenet' te nje porte, psh. 8080 dhe e kapja nderfaqen e tij nga jashte me xxxx.dyndns.org:8080
 

dalai

Registered
Messages
36
plako me siguri ke ngrene nje trojan
shif netstat per me shum siguri.....ajo qe thua ti eshte e vertet dhe egziston!! jo te gjith din ta bejen kurse me trojan eshet fare e thjesht...pr mendimin tim je infektuar me dicka qe ta ka dhene dikush..mendohu kush te ka dhene file
ai eshte problemi!
 

benhur

Registered
Messages
52
Imaget e vjetra kane passur nje bug dhe si rrjedhim ka qene e mundur me nje comande tip : wget http://ip: porta 80/directorycccam.cfg etj te vidhej cccam.cfg por hyrja dhe eliminimi i linjes me duket pak e veshtire ...shpesh here mund te kete qene nje pakujdesi jona .Per te qene i sigurt gjithmone me mire nje passwd ndryshe nga default .Personalisht mendoj se dm te blinduar nuk eksistojne .Si do qofte mund te kontrollosh me kujdes nga nje ftp klient daten e fundit te korrigjimit te CCcam.cfg per shembull si ne foton poshte :
ccc.jpeg

...normal nqs ti mban mend daten e fundit te korrigjimit dhe psh kthehesh sot dh shikon psh qe cccam.cfg ka nje date tjeter ke menu psh 14/12/2010 10:15:00 vetem ne kete rast duhet te fillosh te merakosesh ... kujdes gjithashtu se , nqs ke nje router te ofruar nga provideri qe te jep internetin shpesh here jane ato kaqolat qe mund te te pergjojne ke routeri yt ....
E mbyll duke thene qe nje siguri me shume na ofron perdorimi i linux si sistem operativ , ose perdorimi i nje pc per server dhe jo dreambox te ndryshem ...
Gjithe te mirat !
 

taip

Registered
Messages
21
HI

Pershendetje te gjitheve dhe gezuar 2011.Pershendetje te gjitheve dhe gezuar vitin 2011.Dua nje ndihme si mund ta ndryshoj passwordin e dm nga dreambox qe eshte default ne nje pass tjeter.Falemderit...
 
Top