pyetje të ndryshme rreth sistemit dreambox

4olo_

Registered
Messages
4
përshëndetje ekspert dhe shokë entuziast,

kam blerë dreambox 800hd pvr (clone) para dy vitesh (rreth 250 euro ?pak si shumë?):
* Enigma Version: ramiMAHER-experimental
* Image Version: Experimental 2010-06-06

* Frontprozessor Version: VNone
* Webinterface Version: 1.6.2

* Tuner A: Alps BSBE2 (DVB-S2)

CAM-et e instaluara janë dy:
* CCcam_2.1.4
* Mgcamd-1.35a

problemi im kryesor është se:
* me programën dreambox tools e bëra update listën e satelitëve satellites.xml
* si rezultat kjo mi fshiju krejt pozicionet e ruajtura të satelitëve nga motori i saçit (DiSEqC 1.2 H-Mount 50-120 Golden Media)
* mundova të rregulloj konfigurimin e tunerit, e drejtova saçin tek Hotbird 13.0E dhe me të parën e qëllova drejtimin dhe sinjalin mirpo
* pasi bëra skan automatik me gabim e fshiva listën e kanaleve të të gjithë satelitëve tjerë :( dhe të gjithë kanalet ndrruan emër në n/a
* sot rastësishtë gjeta një listë të vjetër që e kisha ruajtur para 2 muajsh dhe me programën dreambox edit i rregullova emrat e kanalve ( edhe pse përsëri shumica kanë nofkën n/a)
* nga dy ditë po mundohem me gjet eutelsat 16,0E dhe astra 19,0E po pa sukses

dhe ma e bukra prej të gjithave :)
më kanë mbetë edhe disa ditë nga përfundimi i sharingut dhe skam mundësi me riabonu këtë vitë


ju kisha lut për ndihmë dhe në të ardhmen mund tua këthej me të njëjtën monedhë + ndonjë rresht c
 

gentianmilo

Registered
Messages
76
përshëndetje ekspert dhe shokë entuziast,

kam blerë dreambox 800hd pvr (clone) para dy vitesh (rreth 250 euro ?pak si shumë?):
* Enigma Version: ramiMAHER-experimental
* Image Version: Experimental 2010-06-06

* Frontprozessor Version: VNone
* Webinterface Version: 1.6.2

* Tuner A: Alps BSBE2 (DVB-S2)

CAM-et e instaluara janë dy:
* CCcam_2.1.4
* Mgcamd-1.35a

problemi im kryesor është se:
* me programën dreambox tools e bëra update listën e satelitëve satellites.xml
* si rezultat kjo mi fshiju krejt pozicionet e ruajtura të satelitëve nga motori i saçit (DiSEqC 1.2 H-Mount 50-120 Golden Media)
* mundova të rregulloj konfigurimin e tunerit, e drejtova saçin tek Hotbird 13.0E dhe me të parën e qëllova drejtimin dhe sinjalin mirpo
* pasi bëra skan automatik me gabim e fshiva listën e kanaleve të të gjithë satelitëve tjerë :( dhe të gjithë kanalet ndrruan emër në n/a
* sot rastësishtë gjeta një listë të vjetër që e kisha ruajtur para 2 muajsh dhe me programën dreambox edit i rregullova emrat e kanalve ( edhe pse përsëri shumica kanë nofkën n/a)
* nga dy ditë po mundohem me gjet eutelsat 16,0E dhe astra 19,0E po pa sukses

dhe ma e bukra prej të gjithave :)
më kanë mbetë edhe disa ditë nga përfundimi i sharingut dhe skam mundësi me riabonu këtë vitë


ju kisha lut për ndihmë dhe në të ardhmen mund tua këthej me të njëjtën monedhë + ndonjë rresht c

Pershendetje,me ane te dreamboxedit hidh listat e vahnibal settings ose cyrus settings,i ke ketu:http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=115371&page=49 dhe ketu: http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=110167&page=19 ,faleminderit
 

qershia

Registered
Messages
118
Po vepro sic thote gentianmilo me listat e vhanibalit, hyr ne www.vhanibal.net dhe merr listen e fundit nga vhanibali, cdepaketoje dhe hidhe me dreamboxedit, besoj e di proceduren, dhe per mendimin tim fillo konfiguroje edhe nje here Motorin e Antenes duke filluar nga Astra 19E, se besoj se ka problem, te pershendes.
 

4olo_

Registered
Messages
4
e mora listën e fundit prej vhannibal(pikë)net:
Vhannibal Motor 75°E-45°W 7 janar 2013
kjo rregulloi listen e kanalve :)

faleminderit gentianmilo dhe qershia

tash po provoj me i gjet pozicionet e satelitëve me motor

do tju njoftoj më vonë nëse kam sukses

edhe njer flm shumë
 
Top