dreambox (nuk gjej satelitet)

dalai

Registered
Messages
36
PershendetjE te gjithve, problemi im eshte se dm 800 hd qe kam i tipit clone...ka vetem 2 satelite .astra dhe hotbird..nuk arrij dot te gjej satelitet e tjere..pershembull te vendos digitalb tring etj..a ka setings te gatshem etj,,pres me padurim pergjigjen tuaj flm
 

perdorues

Registered
Messages
17
PershendetjE te gjithve, problemi im eshte se dm 800 hd qe kam i tipit clone...ka vetem 2 satelite .astra dhe hotbird..nuk arrij dot te gjej satelitet e tjere..pershembull te vendos digitalb tring etj..a ka setings te gatshem etj,,pres me padurim pergjigjen tuaj flm

Shtyp:

Menu->setup->service searching->tuner configuration->tuner A pastaj

Configuration mode: advanced

Satellite: Eutelsat 16.E

LNB: LNB1 (nqs je me motorr, apo me pjate statike)

Ok

Pastaj exit

Lista e kanaleve duhet te dale me te bardha, jo gri.

Nqs nje liste te del gri nuk ke te aktivizuar satelitin

P.S.: per liste NR.1 eshte vhannibal fute ne google dhe e gjen.
 
Last edited:

theboy

Registered
Messages
10
o patriot a mund te me thuash dhe pak mua se te veproj.un kam 1 lnb qe eshte me 2 koka dhe ka nje dalje,si duhet ti vendos qe te ze eutelsat dhe hotbirt,un kam vu+duo me blackhole 1.7.8 image flm
 

qershia

Registered
Messages
118
theboy, se pari hidhi nje liste kanalesh te gateshme nga Vhanibal, cdepaketoje dhe duhet shkarkuar ne aparatin tend, gjej ne listen e Vhanibalit satelitet per enigma2 dhe shkarko dy apo tre satelite ku te jete edhe satelit Hotbird 13E edhe Eutelsat 16E, me pas kalo te konfigurimi qe te sugjeron kolegu me lart dhe do te konfigurosh me telekomande vetem dy satelite Hotbird ne A dhe Eutelsat 16E ne B, po se more vesh patjeter qe ketu ka shoke qe te ndihmojne, vetem duhet me pas durim, Tung shoku.
 

LAGJA17

Registered
Messages
33
Shiko ne rast qe ke LBN 3° duhet te kesh te pakten parabolen 100,per ndryshe esht e pa arriteshme
 

qershia

Registered
Messages
118
Shoku po bere hapat qe te kane rekomanduar shoket, pra hap pas hapi dhe ske gje prap provo me nje koke teke duke gjet satelitin qe do e me pas vendos edhe koken tjeter, nese nuk di si ta konfigurosh aparatin fol se spo te marrim vesh a di a jo, ose e fundit qe se besoj mund te jete djeg koka dyshe qe ke ne satelit e ti mundohesh kot, Tung shoku.
 

theboy

Registered
Messages
10
Shoku po bere hapat qe te kane rekomanduar shoket, pra hap pas hapi dhe ske gje prap provo me nje koke teke duke gjet satelitin qe do e me pas vendos edhe koken tjeter, nese nuk di si ta konfigurosh aparatin fol se spo te marrim vesh a di a jo, ose e fundit qe se besoj mund te jete djeg koka dyshe qe ke ne satelit e ti mundohesh kot, Tung shoku.

qershia.kokat punojne te dyja se ishin ne pune me aparat tjeter por tani qe kam mare kete nuk di mire se si fuksionon kur hy tek bh downloads manage per te shkarkuar listen e satelitave te vhannibal me nxjere 3 te cilet jane
vhanibal e2 settings dual feeds
vhanibal e2 settings hot bird
vhanibal e2 settings motor
dhe nga keto te treja nuk ka asnjera satelitin eutelsat.a mund te me ndihmosh se si te veproj...!!! tung shoku
 

qershia

Registered
Messages
118
theboy, per mua hidhi edhe nje here imazhin dhe pasi e ke hedhur fillo etapat sic ke bere me pare dvi, 1080, etj, dhe kur te te kerkoje konfigurimin e LNB-se vendos simple, ulu poshte dhe vendos satelitet qe ti deshiron, shkarko te vhanibal satelit 13E, 16E, 19E dhe 9E, cdepaketoje dhe me pas hidhe ne aparat, pasi ben te gjithe hedhjen e imazhit ne aparat shko edhe nje here ne menu, setap, tuner konfigureshen dhe leviz me pult per te bere simple konfigurimin, zbrit te LNB dhe vendos satelitet me radhe, 13E, 16E, e keshtu me radhe ose lere me dy te parat se ti e ke monoblok koken satelitare, edhe pa e bere konfigurimin me pare hidh listen e kanale e me pas bej konfigurimin e kokave te satelitit se e ke me mire, shpresoj te mbarosh pune, Tung:
 

theboy

Registered
Messages
10
qershia flm per pergjigjen.me fal ne qoftese te dukem pak i trashe por jam pak i ri ne kete fush dhe si kuptoj dote disa gjera.kur thua te shkarkoje vhannibal ta shkarkoj ne kompiuter dhe pastaj ta kaloje tek aparati...??? dhe cdepaketimi si behet.klb dhe flm
 

qershia

Registered
Messages
118
theboy, jo shoku sje i trashe te gjithe ashtu kemi vuajtur ne filli por me durim kemi mesuar nga pak ato qe na duhen, po shkarko listen Vhanibal ne kompiuter, me pas duhet ta cdepaketosh, per ta cdepaketuar duhet qe listen qe shkarkove coje mausin ne te dhe kliko ne anen e majte, me pas te cfaqen opsionet, kliko Extrat Here dhe ok, kete do te hedhesh ne aparat me drimedit, po se ke te qarte shih ketu tek tema e perdorimit manual dreambox te seksioni shqip dhe mesoje avash avsh, keto procedura po si bere me doren tende gjej ndonje shok qe merr vesh se do te mundohesh shume e sdo besh dot gje, Tung shoku.
 
Top