Χοντρό πρόλβλημα με DB 800HD.

aboulafia

Registered
Messages
4
Καλημέρα παιδιά.
Φίλος μου χθες πηρε τον παραπάνω δέκτη (σε κλώνο) και πήγα και εγώ εκεί ως "ειδικός" για να τον φλασάρουμε και να του περάσουμε ένα νέο ίματζ. Συνηθισμένος από τον 7020 δεν ήξερα ότι είχε τέτοια διαδικασία με secondstage bootloader κλπ.
Το αποτέλεσμα??? Ο δέκτης να μην μπορεί να φλασαριστεί γιατί τελικά διαπίστωσα ότι έχει επάνω bootloader #57 και δεν μπορώ να βρω ίματζ με τον συγκεκριμένο bootloader. Καμιά βοήθεια ρε παιδιά? Υπάρχει περίπτωση να τον επαναφέρουμε κάπως???
Όχι τίποτα άλλο αλλά αισθάνομαι και τύψεις γιατί εγώ τον έπεισα να πάρει τον συγκεκριμένο δέκτη και να αποφασίσει να του περάσουμε νέο ίματζ.
Με Dreamup 1.3.3 ton flasharei, αλλά ότι ίματζ και να του περάσουμε επάνω βγάζει σφάλμα και δεν το εγκαθιστά. Απλώς το φορτώνει στον δέκτη, αλλά στην επανεκίνηση βγάζει Error No CA FOUND. Μάλλον επειδή δεν έχουμε ίματζ με τόσο παλιό bootloader???
Υπάρχει σωτηρία????
Ευχαριστώ.
 

aboulafia

Registered
Messages
4
Τελικά βρέθηκε λύση, διαβάστε πως τα καταφέραμε για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα.
Μόλις φορτώσαμε το Dreamup 1.3.3 και συνδέθηκε ο δέκτης βγάζοντας ΙΡ, βάλαμε αυτή τη διεύθυνση στον ΙΕ και στη συνέχεια φλασάραμε το δέκτη από τον browser. Ενώ σε κάτι οδηγίες από το ίντερνετ έλεγε με αυτή τη διαδικασία, πως μόνο το φλασάρισμα με το null modem καλώδιο δουλεύει, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Με το καλώδιο δεν το φόρτωνε και έβγαζε λάθος, ενώ μέσα από τον browser το έκανε μια χαρά.
 
Top