COLTUL CU PROBLEME

faraon

Registered
Messages
21
am o problema cu dreambox 500s.Am avut subtitrarea la Digi TV si a disparut .Nu gasesc nici in meniu unde sa vad subtitrarea si nici pe telecomanda.
Am gemini 4.6 si cccam 2.1.1:thanx::thanx:
 

niki123

Registered
Messages
83
apasa audio merg in jos si pui pe romaneste jos de tot atunci ai subtitrarea daca esti gata fai un start nou
 

vio

Registered
Messages
23
Apasa butonul audio de pe telecomanda,mergi in jos la no subtitles,schimba in romanian si o sa mearga!
 

faraon

Registered
Messages
21
multumesc mult.Am fost acolo de citeva ori si am vazut ca nu am titrare dupa care am iesit iar.Sint obisnuit cu opticum si mai imi trebuie timp sa ma reprofilez pe Dreambox.:thum::thum::thanx::thanx::thanx::thanx:
 

canish26

Registered
Messages
8
am o problema cu un jepssen sb5,si anume ca nu "vede"subtitrarile pt multe prog de pe gigi cum ar fi comedie de exemplu.in meniul osd si pt sub. lipseste l.Romana.folosesc ultimul f.w. de la GIORGIO TEAM care zice ca sa rez. problema cu suburile dar cred ca doar pt l.italiana.astept o rezolvare sau pareri despre ce ar trebui sa fac.multumiri anticipate
 

just66

Registered
Messages
3
salut Gogomanu pt receiverul Vantage HD7100S ma poti ajuta,am descarcat un soft peste cel original direct din satelit prin OTA si cred ca am uitat sa fac factory default cateva functii chiar importante nu mai merg corect(motorul nu functioneaza corect)am descarcat alta varianta de soft prin Stick USB dar nimic ce zici se poate face ceva? mersi anticipat
 

nicolae

Registered
Messages
119
IMPOSTATIUNI DE FABRICA.....SI APOI INCEARCA DIN NOU .FOLOSESTE SI ALTE SOFTURI MAI VECHI.Multa sanatate si bafta.
 

gogoman

Moderator
Messages
1,374
salut Gogomanu pt receiverul Vantage HD7100S ma poti ajuta,am descarcat un soft peste cel original direct din satelit prin OTA si cred ca am uitat sa fac factory default cateva functii chiar importante nu mai merg corect(motorul nu functioneaza corect)am descarcat alta varianta de soft prin Stick USB dar nimic ce zici se poate face ceva? mersi anticipat

Este foarte posibil ca ai luat si un bug,sfatul meu este sa faci un factory reset dupa care sa pui softul original pe care il gasesti pe linkul producatorului dupa care poti pune orice alt soft.Bafta
 

Vipera70

Registered
Messages
22
Am o problema . Nu stiti cumva ce sw pot sa pun pe Orton 7310V ? Daca se poate sami dati pe cel nou
 

ovyevil

Registered
Messages
21
am probleme la opticum 4060cx nu baga titrarile la niciun program care trebuie sa bagi subs din telecomanda. spunetimi ce sa fac., aveti alete sw care merge pt el ..
 

iulyus

Registered
Messages
8
Salutare tuturor,am si eu o intrebare,stie cineva cum pot sa configurez un convertitor serial usb?care sunt parametrii pentru a functiona corect pe vista?Cu alte cuvinte sa-l fac sa comunice cu receptorul,mentionind ca am incercat de mai multe ori schimbind porturile si nimic.Multumesc anticipat:(
 

ivan-ivan

Registered
Messages
819
Salutare...iulyus
Primul lucru care trebuie sa-l faci este sa ai driverul instalat
USB-Serial,depinde de marca adaptorului...

selectezi portul
1 sau 2,3 etc..depinde care vrei sa o folosesti...
setezi poarta in acest fel:


Bit per second 115200
Data bit 8
Parity:none
Stop bits:1
Flow control: none


Succes....
 

iulyus

Registered
Messages
8
Multumesc mult "IVAN-IVAN"am urmat indicatiile tale dar tot nimic,si cind intru pe usb serial port (com 1)imi zice ca dispozitivul functioneaza corect,poate trebuie scimbat ceva parametrii in setari avansate pentru acest port si aici ma refer la:-usb transfer sizes,-bm options,-miscellaneous options,si timequts,si va rog daca mi-ati putea furniza aceste detalii multumesc.:thum:Sau eventual este posibil sa nu-imi functioneze rs232 de la receptor?!:(:( Tot respectul numai bine
 

gogoman

Moderator
Messages
1,374
Multumesc mult "IVAN-IVAN"am urmat indicatiile tale dar tot nimic,si cind intru pe usb serial port (com 1)imi zice ca dispozitivul functioneaza corect,poate trebuie scimbat ceva parametrii in setari avansate pentru acest port si aici ma refer la:-usb transfer sizes,-bm options,-miscellaneous options,si timequts,si va rog daca mi-ati putea furniza aceste detalii multumesc.:thum:Sau eventual este posibil sa nu-imi functioneze rs232 de la receptor?!:(:( Tot respectul numai bine

In mod normal ar trebui sa il vada automat pe default,setarile pe port sunt cele date de IVAN-IVAN si cel mai posibil ca ai portul prajit sau cablu necorespunzator.
 
Top