Edison os mini cccam install

th3m1s

Registered
Messages
8
Hello everybody. I have the Edision Os mini with openatv 5.3 software, how can install soft cams especially the cccam? Thanks for the help.
 

georgeflu

Registered
Messages
485
εδω στην Ελληνικη ενοτητα,μπορουμε να γραφουμε στα Ελληνικα...

στο θεμα τωρα,στην εκδοση 5.3 η openatv εκανε καπως πιο "προσεκτικη" την χρηση των emulator.
η θα βαλεις καποιο πανελ (πχ ts panel κλπ) και θα κατεβασεις καποιο καταλληλο για openatv.
διαφορετικα,θα πρεπει να βρεις το κρυφο αρχειο (δυστυχως στην ενοτητα εδω στο su ειδα οτι τα λινκ δεν ειναι πλεον ενεργα) και μετα να κατεβασεις απο μεσα απο το image.
 

th3m1s

Registered
Messages
8
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το tspanel είναι πιο εύκολο από ότι κατάλαβα. Εγκατάσταση του tspanel (.ipk) , εγκατάσταση του cam που με ενδιαφέρει και στο τέλος ενεργοποιηςη του αντοιςτοιχου cam (πχ cccam) σωστά?
 

georgeflu

Registered
Messages
485
ευκολο θεωρητικα ειναι. το tspanel το προτεινα,γιατι ξερω οτι εχει μια μεγαλη γκαμα απο υποστηριζομενα cam/image δεν ξερω ομως στην πραξη αν εχει μεσα cams για openatv (δεν κατεβαζεις στην τυχη cccam...)γιατι δεν το χρησιμοποιω .
μετα,το ενεργοποιεις απο το panel του image
απο την αλλη,με το κρυφο ειναι ακομα πιο απλο,αρκει να βρεις το αρχειο (δεν θυμαμαι να το εχω καπου κρατημενο...)
εγω ομως θα ρωτησω,βρηκες κατι παραπανω στο ATV που δεν βρηκες στο satdream? (γιατι εκει τα πραγματα ειναι πιο απλα...)
επισης,επειδη ειδα οτι κυνηγας 0.8W, δεν ξερω αν στο ATV εχουν ενσωματωσει τα απαραιτητα για να παιζει τα καναλια που παρουσιαζουν ενδιαφερων εκει...
 
Last edited:

th3m1s

Registered
Messages
8
to openatv το εχει ο δεκτης εγκατεστημενο απο την μανα του. εχω και το satdreamgr εγκατεστημενο σε usb stick με openmultiboot και καποια πραγματα ειναι πιο απλα στο satdreamgr. ρωταω γιατι θελω να μαθαινω οσο δυνατο περισσοτερες πληροφοριες για αυτους τους δεκτες και το λογισμικο τους.
περισσοτερο δουλευω το satdreamgr :thum::thum::thum:
 

Argonauts

Registered
Messages
1,142
to openatv το εχει ο δεκτης εγκατεστημενο απο την μανα του. εχω και το satdreamgr εγκατεστημενο σε usb stick με openmultiboot και καποια πραγματα ειναι πιο απλα στο satdreamgr. ρωταω γιατι θελω να μαθαινω οσο δυνατο περισσοτερες πληροφοριες για αυτους τους δεκτες και το λογισμικο τους.
περισσοτερο δουλευω το satdreamgr :thum::thum::thum:

Απο τη στιγμη που ο συγκεκριμενος δεκτης υποστηριζεται απο την open pli θα σου προτεινα να δουλευες αυτο το image-λογισμικο κατα κορον τα περισσοτερα λογισμικα βασιζονται στην open pli,Καθως μπορεις να κατεβασεις κατευτειαν απο τον σερβερ τους οποιο cam επιθυμεις cccam Mgcamd oscam,Μονο Oscam Ymod δεν εχει στο σερβερ αν το θελεις θα το περασεις χειροκινητα!Εγω γενικα εχω δοκιμασει ολα τα firmware και εχω καταληξει open pli σε ολα τα μηχανηματα αινιγμα 2 που εχω λειτουργουν αψογα..
http://openpli.org/download/edision/osmini/
Χωρις βεβαια να χλευσασω την εξαιρετικη δουλεια που κανουν ολα τα παιδια στο satdream.gr,Απλα πιστευω για νεους στο αθλημα καλα ειναι να ξεκινανε απο τα ευκολα για να μαθαινουν γρηγοροτερα και να μην ψαχνουν ασκοπα για εξτρα url cams κλπ στο οπεν πλι τα εχει ολα ο σερβερ και παιζει και iptv link και power vu καναλια βεβαια παντα με τι καταλληλες προσθηκες :thum:
Για να κατεβαζεις cam απο το σερβερ του openatv δοκιμασε αυτο κανε εγκατασταση οπως το Tsp panel και ρεσταρτ λογικα μετα θα σου εμφανισει και τα cam βεβαια δεν ξερω αν ειναι παλιο η νεο το αρχειο αλλα νομιζω ειναι το ποιο τελευταιο δοκιμασε..Εδω
 
Last edited:

th3m1s

Registered
Messages
8
Εμεινα στο satdreamgr τελικα. Ειναι πιο απλο και ευκολο συν οτι οι ταινιες με εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους παιζουν αψογα σε οσες εχω δοκιμασει.
 

medousa89

Registered
Messages
36
Εμεινα στο satdreamgr τελικα. Ειναι πιο απλο και ευκολο συν οτι οι ταινιες με εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους παιζουν αψογα σε οσες εχω δοκιμασει.

Τα παιδια απο satdreamgr έχουν κάνει την καλύτερη μεταφορά στην ελληνική γλωσσά , αλλα με του υποτίτλους που έχεις θέμα λύνεται με το .srt στο Subtitle Edit με την αλλαγή του encoding απο πχ. 1253:Greek(windows) σε unicode(UTF-8) και δεν τα παίζει κινέζικα πια :thum:
 

th3m1s

Registered
Messages
8
Υπαρχει τροπος στο openatv να παιξουν οι ελληνικοι υποτιτλοι χωρις μετατροπη στη κωδικοποιηση (οπως στο satdreamgr)? Ευχαριστω.
 
Top