Thread: Lajme te reja
View Single Post
  #30  
Old 22-06-2017, 16:29  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
GlobalSat GlobalSat is offline
Banned
 
Join Date: Feb 2017
Location: Sat Universe
Posts: 523
Thanks: 539
Thanked 836 Times in 361 Posts
Country: Country Flag
Default

AMA mė 3 korrik mbyll transmetimet analoge nė qarkun e Beratit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), nė zbatim tė ligjit nr. 97/2013 “Pėr mediat audiovizive nė Republikėn e Shqipėrisė”, i ndryshuar dhe Strategjisė pėr Kalimin nga Transmetimet Analoge nė Transmetimet Numerike, miratuar me Vendimin e Kėshillit tė Ministrave nr. 292, datė 02.05.2012, njofton se procesi i digjitalizimit tė transmetimeve audiovizive do tė vijojė nė qarkun e Beratit, datė 3 Korrik 2017. Ky ėshtė afati pėrfundimtar pėr mbylljen e transmetimeve analoge nė kėtė qark.
Pėr sa mė sipėr, AMA tėrheq vėmendjen pėr tė gjithė subjekteve audiovizivė qė ushtrojnė veprimtari televizive analoge nė qarkun e Beratit, nė marrjen e masave pėr tė mbėshtetur programin e tyre nė rrjetin numerik tė RTSH-sė, ose nė njėrin prej rrjeteve numerike kombėtare tė licencuara nga AMA.
Nga ana tjetėr, AMA kėrkon nga publiku i cili pėrfiton transmetimet televizive nėpėrmjet teknologjisė analoge, tė pajiset me marrės digjital (dekoderė tė tipit DVB-T2), pasi nė tė kundėrt, mbas datės 3 Korrik 2017, nuk do tė mund tė shohė mė transmetime televizive nė kėtė qark.
Reply With Quote