Go Back   Sat Universe > International Section > International Forums > Russia

Note: Visitors from certain countries might see in-text advertising(underlind words in posts) or pop-under ads.
It is only shown to unregistered visitors or members that haven't made any posts. So you can easily get rid of it.

World-Of-Satellite

Просмотр кодированных каналов по подписке

Russia

Reply
Old 31-01-2008, 13:29  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Archy®'s Avatar
Archy® Archy® is offline

Country: Country Flag

@Fromandos
Просто никто раньше тему эту не поднимал-на компе это смотреть.

PUTIN HUJLO
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Archy® For This Useful Post:
Fromandos (31-01-2008), janispauls (31-01-2008), oleho (31-01-2008), oys (04-02-2008)
Old 31-01-2008, 14:03  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Fromandos's Avatar
Fromandos Fromandos is offline
Member

арчи.... но техника идет вперед... не подними я сегодня... кто-нибудь поднял бы ее завтра... мы же не страусы, чтоб прятат голову или замалчивать эту тему! сейчас все привязывается к компу... сам прекрасно об этом знаешь....форум посвящен проблемам (просмотру) спутникового телевидения, как ни здесь еще ее обсуждать? выпущен официальный плагин для просмотра официальных карт.... наверное, чтоб это смотреть -> подпадает под уголовную ответственность?!
Получается так... нелегальный просмотр кодированных каналов в отдельных странах - карается преследованием, а вот смотреть легально - > никто не знает.... поэтому и смотрят... нелегально! Полный тупизм!

Last edited by Fromandos; 31-01-2008 at 15:15..
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Fromandos For This Useful Post:
Archy® (31-01-2008), janispauls (31-01-2008), oleho (31-01-2008), oys (04-02-2008)
Old 31-01-2008, 15:45  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
oleho's Avatar
oleho oleho is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Fromandos View Post

Говорит, что прочитать карту не может.
Карта какого типа (rev1, rev2, rev3)? У тебя вижу в инишнике стоит rev1.

Quote:
Originally Posted by Fromandos View Post
В ReadMe написано, что надо вводить первые 10 цифр..
Скорей всего нужно вводить без начального ноля, потому-что без последней цифры не идентифицируется приемник.

Last edited by oleho; 31-01-2008 at 16:16..
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to oleho For This Useful Post:
Archy® (31-01-2008), Fromandos (31-01-2008), janispauls (31-01-2008), oys (04-02-2008)
Old 31-01-2008, 17:07  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Fromandos's Avatar
Member

Все ребята... я разобрался в чем дело... как говориться: "... а ларчик просто открывался....!"
Дело было в самом кабеле, который шел на порт RS-232. Я заменил его и все заработало... радости нет предела... УРА!!!!!!
В настройках плагина лучше ничего не трогать и оставить все как есть по-умолчанию.... плагин автоматом нашел ID тюнера и выставил свою скорость..... А я-то думаю...., почему нет сигнала с карты на комп...
Хочу выразить большую признательность всем участникам этой дискуссии, которые сочли возможным откликнуться на мою "трагедию" и высказать свое мнение. Это janispauls, арчи и oleho - Спасибо вам ребята! Именно на вашем Форуме я и нашел свой Ответ! Еще раз Огромное Спасибо!!!!
Тему можно закрыть, т.к. все стало ясно!
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Fromandos For This Useful Post:
Archy® (31-01-2008), janispauls (31-01-2008), oleho (31-01-2008)
Old 02-02-2008, 10:31  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
janispauls's Avatar
janispauls janispauls is offline
Senior Member

Fromandos пишит-выпущен официальный плагин для просмотра официальных карт.... наверное, чтоб это смотреть -> подпадает под уголовную
Это пиратскии

Last edited by janispauls; 02-02-2008 at 10:34..
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to janispauls For This Useful Post:
Archy® (02-02-2008), oleho (04-02-2008), oys (04-02-2008)
Old 02-02-2008, 10:47  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Archy®'s Avatar
Archy® Archy® is offline

янис, а тебе не пох... ,как человек смотреть будет? важен сам результат просмотра

PUTIN HUJLO
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Archy® For This Useful Post:
janispauls (02-02-2008), oleho (04-02-2008), oys (04-02-2008)
Old 02-02-2008, 11:48  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
janispauls's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by арчи View Post
янис, а тебе не пох... ,как человек смотреть будет? важен сам результат просмотра
Мне болшои пох... штоб других людеи нивадил заблюждение
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to janispauls For This Useful Post:
Archy® (02-02-2008), oys (04-02-2008)
Old 02-02-2008, 11:56  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Archy®'s Avatar
Archy® Archy® is offline

Большой-это есть гуд

PUTIN HUJLO
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Archy® For This Useful Post:
janispauls (02-02-2008), oys (04-02-2008)
Old 02-02-2008, 12:10  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
janispauls's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by арчи View Post
большой-это есть гуд
Ни менше, как у тебя
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to janispauls For This Useful Post:
Archy® (02-02-2008), oys (04-02-2008)
Old 04-02-2008, 04:45  Translate from English to Italian  Translate from English to French  Translate from English to German  Translate from English to Spanish  Translate from English to Dutch  Translate from English to Greek  Translate from English to Portuguese  Translate from English to Russian  Translate from English to Russian
Fromandos's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by janispauls View Post
Fromandos пишит-выпущен официальный плагин для просмотра официальных карт.... наверное, чтоб это смотреть -> подпадает под уголовную
Это пиратскии
----------------------------------------
Ребята... я смотрю, что за время моего отсутствия... вы чуть не переругались!
Давайте разберемся, и я внесу ясность в этот животрепещущий вопрос!
Итак.. я являюсь официальным подписчиком пакета программ VIASAT(а).... поэтому имею полное право смотреть этот пакет, как я его смотрю - это уже мое дело... В договоре не сказано, что я должен его смотреть именно по телевизору, вот захотел я смотреть на своем копъютере и никто мне этого не запретит.
А для его просмотра... выпущен официальный эмулятор NDSCam_ver.0.0.0.5_Xmas... так я не могу понять... что за шум? Все законно и официально!!!
Вот совсем будет,... если я начну с ним делиться
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Fromandos For This Useful Post:
oleho (04-02-2008)
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules