Mortal Kombat Gemini soft

adybaran

Banned
Messages
126
Fac apel catre toti utilizatorii acestui forum,detinatori de receptoare Dreambox seria xxxx,posesori de imagine Geminii.Titularul Dream mai pe intelesul tuturor fabricantul de produs original,executa miscari atenuate prin emitere de download sistem,care este transmis prin intermediul transmisiei de date al unui furnizor TV,RDS,,,,printro colaborare acceptata de ambele firme,rolul fiind distrugerea flash a receptoarelor din gama Dreambox.Problemele atenuante au aparut de 2 zile la mai toata gama DREAMBOX cu imagine GEMINII.P RECIZEZ CA NU NUMAI Clonele au suferinta de a sterge sistemul de operare prin stergere Flash.Odata sters receptorul ramine pe vecie defect.Posibilitatea de rescriere flash fiind ft mica la clone,accepta rescriere flash numai clonele cu procesor Philips,in rest celelalte nu.Deci recomand ptr toata gama Dreambox imagine Nabilo.Testata si recomandata de fabricant si softer.Respectele mele tuturor utilizatorilor acestui forum.......
 

gogoman

Moderator
Messages
1,374
Multumim Adybaran pentru aceasta informatie intradevar asa este si vin cu o completare,mie personal mi-au prin mana receptoare originale prajite,pericolul cel mai mare fiind la DM 500 dupa care sunt facute multe clone.Am facut mai multe teste si dupa mine cea mai sigura este utilizarea in flash a unei imagini originale (se gaseste pe link-ul producatorului) dar numai dupa ce se face un flasherase si instalarea de imagini in boot pe usb stick sau hard (pe hard nu prea recomand pentru ca solicita foarte mult sursa de alimentare),utilizarea unui firewall,sub nici o forma a nu se face upgrade online,schimbarea parolei receptorului mai ales pentru cei care fac sharing,utilizarea retelei online doar atunci cand este nevoie(asta va fereste si de hakeri).Eu personal cred ca acest lucru se face pentru ca cel mai mare pericol pentru noile sisteme de codare sunt receptoarele Linux si in special cele cu terminatia Box care cred ca vor fi singurele care vor ramane in lumina dupa trecerea la N3
 

adybaran

Banned
Messages
126
Salut gogoman,sper ca putem colabora pasnic,uite ce am patit am dat aseara pe gigel toate cele 4 dreamuri,pe unul din ele la luat virusul,adica moartea,intelegi
 

adybaran

Banned
Messages
126
Eram pe digii film,si dintro data a aprut un mesaj.Eu vazusem pe forum spaniol ca RDSpregateste surprize ptr DREAMBOX,DAR SINCER NU MA ASTEPTAM LA ASA CEVA.Si uite c s-a adeverit.Mesajul zicea asa:Adios Amigos.Eu mai patisem asa ceva dar l-am reboot si a fost ok.Dar aseara l-am bagat pe osciloscop si mi-a identificat Virus TROIAN.
 

adybaran

Banned
Messages
126
Am sunat azi cam peste tot.Am vorbit si cu Admin si toti sunt ingroziti.Sunt peste 200 recuri picate in EUROPA.Trebuie facut apel la toti utilizatorii DREAMBOX, ptr a renunta la imagine GEMINI.
 

adybaran

Banned
Messages
126
Am sunat la elstar,prosat,la dream in suedia,anglia,germania,si toti sunt ingroziti.Ne-au spulberat visul.Dar este imaginea recomandata de cei de la dream,Nabilo care are sistem orotectie antivirus si trebuie renuntat la geminii spre binele tuturor.
 

adybaran

Banned
Messages
126
Trebuie sa rescriu flash,nu am programul e nasol de tot norocul ca este original si are procesor PHILIPS.Bine faceti si voi apel la toti utilizatorii dream cu imagine GEMINII sa renunte.Respectele mele.........
 

snow.sateliti

Registered
Messages
16
:lol::lol::lol:
te asigur ca nu-i asa, cat despre rescrierea flashului se poate face fara probleme. orice imagine gemini de la 4.3 instalata pe o clona, mai ales daca n-are mac original, va busi aparatul.
pune gemini 4.2 si vezi daca mai ai aceasta problema.
intamplator te uitai pe digi cand s-a intamplat dar asta n-are de-a face cu rcs-ul. crede-ma nu tin partea rcs-ului catusi de putin.
pe viitor foloseste gemini 4.2, sau cauta imagini gemini modificate.
desigur poti opta si spre nabilo (o imaginie foarte buna), nemesis, pli, etc.
 
Last edited:

johnny29

Registered
Messages
13
@adybaran si altii care ati dezvoltat subiectu asta-Citez:
"Fac apel catre toti utilizatorii acestui forum,detinatori de receptoare Dreambox seria xxxx,posesori de imagine Geminii.Titularul Dream mai pe intelesul tuturor fabricantul de produs original,executa miscari atenuate prin emitere de download sistem,care este transmis prin intermediul transmisiei de date al unui furnizor TV,RDS,,,,printro colaborare acceptata de ambele firme,rolul fiind distrugerea flash a receptoarelor din gama Dreambox.Problemele atenuante au aparut de 2 zile la mai toata gama DREAMBOX cu imagine GEMINII.P RECIZEZ CA NU NUMAI Clonele au suferinta de a sterge sistemul de operare prin stergere Flash.Odata sters receptorul ramine pe vecie defect.Posibilitatea de rescriere flash fiind ft mica la clone,accepta rescriere flash numai clonele cu procesor Philips,in rest celelalte nu.Deci recomand ptr toata gama Dreambox imagine Nabilo"
"Eram pe digii film,si dintro data a aprut un mesaj.Eu vazusem pe forum spaniol ca RDSpregateste surprize ptr DREAMBOX"
"aseara l-am bagat pe osciloscop si mi-a identificat Virus TROIAN"
"Sunt peste 200 recuri picate in EUROPA"

PS:ASTA E FORUM PT EDUCARE,INFORMARE SI EXPERIMENTE-nu pentru a deveni unii mari prevestitori de bine sau rau,cel putin asta e parerea mea
Am citat mai sus suficiente aberatii si asta numai din subiectu asta-@adybaran tu ai vazut cum se manifesta "Adios Amigos" sau ai rescris vreodata flash la vre-un receiver?-modul tau de a prezenta aceste informatii denota ca NU;
Daca tot avem sectiuni pe forumuri straine pentru romani va rog sa respectati atat pe cei care le-au pus la dispozitie cat si pe cei care trec pe aici.
Nu venim cu stiri bomba cum se intampla pe un vestit forum
de acasa.
Propun unui mod sa inchida subiectu asta-mi se par penibile asfel de afirmatii
:(:spam::spam::spam::mad:
 

gogoman

Moderator
Messages
1,374
Domnilor ce ar fi sa nu ne mai certam este clar ceva este si o spun din proprie experienta si nu vorbesc de clone care au fost prajite o gramada vorbesc de recuri originale,sau de atacul hakerilor(cei ce fac sharing stiu despre ce vorbesc) eu zic sa luam problema in serios dar aici este optiunea fiecaruia dintre noi cum se protejaza.Cat despre Gemini cine spune ca nu a facut softuri impotriva clonelor greseste.Timpul le va spune pe toate.
 

snow.sateliti

Registered
Messages
16
Pai nu spune nimeni ca gemini nu au creat softuri care au in ele acel "clone bomb", dar de aici si pana la afirma ca au contract cu rds-ul care urca virusul pe satelit, etc...e diferenta mare.
Inca ceva, daca ti-a aparut mesajul cu adio amigos, poti sa-l scoti tu si sa-l bagi la loc in priza de 11 mii de ori, ca tot mort e. Mesajul apare in momentul cand e sters bootul.
 

gogoman

Moderator
Messages
1,374
Nu mie nu mi-a aparut si sunt 99,9% ca nu o sa-mi apara in primul rand ca nu am avut nici o data o clona in al doilea rand cred ca am acumulat experienta necesara sa ma stiu proteja
 

snow.sateliti

Registered
Messages
16
:) Nu era o intrebare, ci o afirmare.
Daca v-au deranjat cu ceva posturile mele, puteti face abstractie de ele. Dar mi se pare normal ca cine citeste sa fie bine informat si nu dezinformat cu tot felul de fantasmagorii
 

Alex99

Registered
Messages
661
Fac apel catre toti utilizatorii acestui forum,detinatori de receptoare Dreambox seria xxxx,posesori de imagine Geminii.Titularul Dream mai pe intelesul tuturor fabricantul de produs original,executa miscari atenuate prin emitere de download sistem,care este transmis prin intermediul transmisiei de date al unui furnizor TV,RDS,,,,printro colaborare acceptata de ambele firme,rolul fiind distrugerea flash a receptoarelor din gama Dreambox.Problemele atenuante au aparut de 2 zile la mai toata gama DREAMBOX cu imagine GEMINII.P RECIZEZ CA NU NUMAI Clonele au suferinta de a sterge sistemul de operare prin stergere Flash.Odata sters receptorul ramine pe vecie defect.Posibilitatea de rescriere flash fiind ft mica la clone,accepta rescriere flash numai clonele cu procesor Philips,in rest celelalte nu.Deci recomand ptr toata gama Dreambox imagine Nabilo.Testata si recomandata de fabricant si softer.Respectele mele tuturor utilizatorilor acestui forum.......


Baiatule! tu ai intrecut chiar si pe pinochio..... esti tare la...dezinformari bombastice,apropo..cand ai scapat de la balaceanca? sau te-au expulzat si de acolo? sincer..iti trebuie un control serios la cap si o mai buna informare propie despre ce inseamna un receiver pe linux,cuim se rescrie un flash,cum se lucreaza cu un JTAG si muuulte altele la care tu esti o mare deziluzie ca sa nu zic altceva!! ma mir ca moderatorii acestui forum permit accesul unui spamer de marimea ta!!
 

SCORILLO

Registered
Messages
24
Fac apel catre toti utilizatorii acestui forum,detinatori de receptoare Dreambox seria xxxx,posesori de imagine Geminii.Titularul Dream mai pe intelesul tuturor fabricantul de produs original,executa miscari atenuate prin emitere de download sistem,care este transmis prin intermediul transmisiei de date al unui furnizor TV,RDS,,,,printro colaborare acceptata de ambele firme,rolul fiind distrugerea flash a receptoarelor din gama Dreambox.Problemele atenuante au aparut de 2 zile la mai toata gama DREAMBOX cu imagine GEMINII.P RECIZEZ CA NU NUMAI Clonele au suferinta de a sterge sistemul de operare prin stergere Flash.Odata sters receptorul ramine pe vecie defect.Posibilitatea de rescriere flash fiind ft mica la clone,accepta rescriere flash numai clonele cu procesor Philips,in rest celelalte nu.Deci recomand ptr toata gama Dreambox imagine Nabilo.Testata si recomandata de fabricant si softer.Respectele mele tuturor utilizatorilor acestui forum.......


si toate astea le-ai aflat de la mama omida....?!?
 

vasilescudaniel

Registered
Messages
9
sal all
man eu am 18 ani de munca ca electronist dar cum se gasesc virusii cu osciloscopul inca nu am auzit pana acum. patenteaza inventia ca nasa e cu ochii pe tine! chestia cu adio amigo e fumata de cel putin un an si nu are nici o legatura cu digi sau alti operatori, e o rutina facuta de cei de la gp ptr a termina clonele si re rezolva simplu cu jtag.apropo unde ai vazut procesoare philips in dreambox ca asta e o noutate absoluta!

asa aberatii ca aici nici pe rdi nu am vazut, forumul asta nu are moderatori?
 

delta2k2

Registered
Messages
1
Mesajul zicea asa:Adios Amigos.Eu mai patisem asa ceva dar l-am reboot si a fost ok.Dar aseara l-am bagat pe osciloscop si mi-a identificat Virus TROIAN.


Când ai timp , sa faci o captura de ecran , sau o poza sa vad si eu cum arata pe osciloscop un virus troian.
Chiar m-ai facut foaaaaaarte curios.


.
 

johnny29

Registered
Messages
13
Pacat:)) un asemenea subiect sta bine la sectiunea Offtopic-Funny Zone,nu aici :))
Auzi si tu "Adios Amigos" dam restart si e ok -asta ar fi una,
insa bomba e OSCILOSCUPU' care gaseste troian in Dreambox :))probabil e foarte performant si are la baza linux cu o baza seriosa de virusi
Scuze de offtopic,da prea am ras cu pofta referitor la citate .....
 

nicolae

Registered
Messages
119
Domnului vasilescudaniel. Multi inainte pentru cei 18 ani de munca ca electronist de cu nu ramaneti alaturi de noi ?Poate ne ajutati d-voastra sa fiti MODERATOR (de ce nu)VEDETI CA INTRADEVAR LIPSESC?P.S.-Si eu am 15 ani de meserie(Germania, Anglia,Franta iar acum Italia)va salut pe toti si o seara buna .Ne-am distrat destul??????
 
Top